• image
  • image
  • image
Previous Next

1 styczeń 2013

Nowy Rok

Mszą św. o godz. 24.00 powitaliśmy Nowy Rok 2013. Mszy św. przewodniczył ks. Mieczysław Olech SAC.  Nowy Rok w Sanktuarium powitali licznie wierni z naszej parafii jak i goście przebywający na wypoczynku w Zakopanem

 

20 stycznia 2013

Świętego Wincentego Pallottiego

21 stycznia obchodzimy uroczystość św. Wincentego Pallottiego. W dniu 20 stycznia o godz. 11.30. została odprawiona uroczysta Msza św. Po Mszy św.
 w imieniu całej Parafii Rada Parafialna złożyła życzenia księżom pracującym w Sanktuarium na Krzeptówkach. Po Mszy św. na uroczystym obiedzie spotkali się Pracownicy Sanktuarium Siostry Zakonne i Księża pracujący na Krzeptówkach.

 

2 luty 2013

Matki Bożej Gromnicznej

Dzień Życia Konsekrowanego

Porządek Mszy św. jak w każdą niedzielę. O godzinie 14.00 miała miejsce Msza św.  dla osób konsekrowanych. Po Mszy św. wszyscy obecni spotkali sie na wspólnym posiłku w sali obok kościoła.

 

 

11 luty

Matki Bożej z Lurdes

Światowy Dzień Chorego

W kaplicy Matki Bożej o godz. 10.00 miała miejsce Msza św. dla chorych z naszej parafii. Mszy św. przewodniczył ks. Marcin Sawicki SAC. Po Mszy św. wszyscy chorzy spotkali się na wspólnym śniadaniu w sali obok kaplicy.

 

 

 

 

13 lutego 2013

Środa Popielcowa

Środa 13 lutego, to Środa Popielcowa - rozpoczynająca czas Wielkiego Postu. W tym dniu obowiązuje post ścisły i wstrzymanie się od pokarmów mięsnych. Tego dnia Msze św. w  Sanktuarium z obrzędem posypania głów popiołem były  sprawowane według porządku niedzielnego, czyli o godz. 7:00; 8:30; 10:00; 11:30; 17:00 i 19:00. W przeżyciu Wielkiego Postu pomagają nam nabożeństwa wielkopostne, zakorzenione w polskiej religijności. Zatem w każdy piątek Droga Krzyżowa; dzieci o godz. 17:00; dorośli o godz. 18:30, młodzież o godz. 20:00, natomiast w niedzielny wieczór tj. o godz. 18:30 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym. W tym roku Kazania Pasyjne głosi ks. Marcin Sawicki SAC.

 

Marzec 2013

Album Siostry Julitty

Od 22 lat w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach posługuje niestrudzenie s. Julitta Cyrna, nazaretanka, która wśród wielu darów od Boga otrzymała jeden szczególny - umiłowanie piękna, zwłaszcza tego ukrytego w kwiatach. Siostra Julitta komponuje dekoracje kwiatowe, które upiększają Sanktuarium. Przygotowywała dekoracje na uroczystość konsekracji kościoła na Krzeptówkach, której dokonał bł. Jan Paweł II w 1997 r., a wiele jej stroików świątecznych ozdabiało papieskie apartamenty w Watykanie.

Talent siostry Julitty można podziwiać dzięki wydanemu właśnie albumowi "Dekoracje i kompozycje kwiatowe". Album został przygotowany również jako pomoc dla osób zajmujących się dekoracjami kwiatowymi i odpowiedzialnych za wystrój kościoła oraz dla wszystkich zachwyconych pięknem kwiatów. Książka zawiera przykłady dekoracji na wszystkie okresy roku liturgicznego.

 

16 marca 2013

Msza św. w intencji himalaistów

W Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach, odprawiona została msza św. w intencji himalaisty Macieja Berbeki, który zginął po zdobyciu szczytu Broad Peak. Pierwszego zakopiańczyka, który stanął na najwyższym szczycie ziemi Mount Everest (8848 m), żegnała rodzina i tłumy ludzi gór z całej Polski.

Eucharystia czyli dziękczynienie - i właśnie dziś tutaj chcemy podziękować Bogu za życie Maćka i za to, że dane nam było spotkać go na swojej drodze- mówił w kazaniu zdobywca Gasherbrum II w Karakorum (8035 m) ksiądz Zbigniew Ziemniewicz  dodając, że wielokrotnie się z nim wspinał.

 

28 , 29, 30 marca 2013

Triduum Sacrum

W czasie Tridum gościliśmy Chór BEL CONSORT z Warszawy.

 

WIELKI CZWARTEK

WIELKI PIĄTEK

 

 

Wielka Sobota

Święcenie pokarmów od godz. 9.00 do godz.16.00 co pół godziny.

 

 

WARSZTATY WOKALNE

W czasie Tridum gościliśmy Chór BEL CONSORT z Warszawy.

Młodzież naszej parafi mogła uczestniczyć w warsztatach wokalnych razem z Chórem BEL CONSORTE.

 

 

13.03.2013

Papież Franciszek

HABEMUS PAPAM

FRANCISCUM

Kardynałowie wybrali nowego papieża. Został nim 76-letni Jorge Mario Bergoglio z Argentyny. Arcybiskup Buenos Aires jest pierwszym południowoamerykańskim papieżem.

 

Herb Papieski Franciszka

Ojciec Święty postanowił zachować zasadniczo swój wcześniejszy herb oraz zawołanie biskupie „Spojrzał z miłosierdziem i wybrał” – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Herb papieski przedstawia się następująco: na niebieskim tle umieszczono symbole godności papieskiej, takie same jak miało to miejsce w przypadku Benedykta XVI (mitra umieszczona między skrzyżowanymi kluczami złotym i srebrnym, związanymi czerwonym sznurem).

Na górze umieszczono symbol zakonu, z którego pochodzi nowy papież – Towarzystwa Jezusowego. Na tle jaśniejącego słońca widnieją litery IHS, czyli monogram Chrystusa. Nad literą H wznosi się krzyż, poniżej niej trzy czarne gwoździe. Na dole znajduje się gwiazda i kwiat nardowy. Gwiazda, według starożytnej tradycji heraldycznej, symbolizuje Maryję Pannę, Matkę Chrystusa i Kościoła, podczas gdy kwiat nardowy wskazuje św. Józefa, patrona Kościoła powszechnego. W tradycji ikonograficznej krajów języka hiszpańskiego św. Józef jest przedstawiany z gałązką nardu w ręku. W ten sposób papież Franciszek chciał podkreślić swoje nabożeństwo do Matki Bożej i św. Józefa.
Motto papieża Franciszka zaczerpnięte jest z homilii św. Bedy Czcigodnego (Homila 21; CCL 122, 149-151), który komentując ewangeliczny epizod powołania św. Mateusza, pisze: «Vidit ergo Iesus publicanum et quia miserando atque eligendo vidit, ait illi Sequere me" (Jezus zobaczył celnika, a ponieważ było to spojrzenie zmiłowania i wyboru, rzekł do niego: «Pójdź za Mną».).

Homilia ta jest hołdem dla Bożego miłosierdzia i czytana jest w Liturgii Godzin w święto św. Mateusza. Ma ona szczególne znacznie w życiu i itinerarium duchowym obecnego Następcy św. Piotra. W święto św. Mateusza młody Jorge Mario Bergoglio, w wieku 17 lat, doświadczył w szczególny sposób miłującej obecności Boga w swoim życiu. Po spowiedzi odczuł, że dotknięte zostało jego serce i doświadczył zstąpienia Bożego miłosierdzia, które wzywało go do podjęcia życia zakonnego, na wzór św. Ignacego Loyoli. Kiedy został biskupem postanowił, że słowa św. Bedy staną się jego zawołaniem biskupim, a jako papież Franciszek zechciał umieścić je jako swoje motto.

 

MAJ 2013

Miesiąc Matki Bożej

Nabożeństwa  majowe w Sanktuarium; w dni powszednie; dla dzieci od poniedziałku do piątku o godz. 17.00 i dla dorosłych o godz. 18.30  w kościele, natomiast w sobotę i niedzielę nabożeństwo majowe dla wszystkich o godz. 18.30

 

3 maja 2013

Najświętszej Maryi Panny

Królowej Polski

3 maja przeżywaliśmy w Sanktuarium Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Podczas każdej Mszy św. zostały odmówione Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego. Na Mszy św. o godz. 10.00 zgromadzili się strażacy w przeddzień święta swojego patrona - św. Floriana. Podczas Eucharystii Ks. Kustosz Marian Mucha, niedawno mianowany przez JEm. Ks. Kard. Stanisława Dziwisza kapelanem Straży Pożarnej Powiatu Tatrzańskiego, podziękował strażakom za ich trud i ofiarną służbę. Po Mszy św. Ks. Kapelan poświęcił pojazdy strażackie.

 

 

 

13 maja 2013

Czuwanie fatimskie

Radio Maryja i TV Trwam w Sanktuarium

13 maja 2013, w poniedziałek, przeżywaliśmy w Sanktuarium 96. rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie. Tego dnia gościliśmy na Krzeptówkach rodzinę Radia Maryja i Telewizji Trwam. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. abp Henryk Hoser – ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej.

Msze Święte w tym dniu w  Sanktuarium: 7.00; 8.30; 10.00; 11.30

Nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia godz. 15.00

Nabożeństwo Majowe godz. 17.30

O godz. 18.00 rozpoczęło  się modlitewne spotkania z Rodziną Radia Maryja, około godz. 19.00 Uroczysta Msza Święta.

Czuwanie zakończyło się Apelem Maryjnym oraz procesją światła w parku fatimskim.

O godz. 18.20 miała miejsce audycja słowno – muzyczna pt. „Serce Niepokalane drogą, która prowadzi do Boga”.

 

19 maja 2013

Uroczystości fatimskie

19 maja, w uroczystość Zesłania Ducha Świętego, przeżywaliśmy pierwszą w tym roku Niedzielę Fatimską. O godz. 11:30 rozpoczęła się procesja różańcowa do parku fatimskiego na terenie Sanktuarium. Po procesji została odprawiona Msza św. transmitowana przez TV Polonia na cały świat. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. dr Franciszek Gomułczak SAC, profesor Wyższego Seminarium Duchownego Księży Pallotynów w Ołtarzewie.

Następnie o godz. 15:00 z Sanktuarium wyruszyła procesja różańcowa po ulicach Zakopanego z udziałem banderii konnej oraz orkiestry górniczej KWK "Jas-Mos" z Jastrzębia-Zdroju. Procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej przeszła do kościoła Najświętszej Rodziny na Krupówkach, a następnie do kościoła św. Krzyża. Modlitwą ogarniano intencje Kościoła Świętego, Ojca Świętego Franciszka oraz naszą Ojczyznę.

 

 

 

Procesja ulicami Miasta Zakopanego

 

 

25 maja 2013

Rocznica śmierci Ks. Mirosława Drozdka

25 maja 2007 r. zmarł ks. Mirosław Drozdek SAC, pierwszy proboszcz parafii na Krzeptówkach i pierwszy kustosz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. W szóstą rocznicę śmierci w Sanktuarium została odprawiona Msza św. w jego intencji. Po Mszy św. ks. kustosz Marian Mucha SAC wraz z wiernymi udali się do grobu śp. ks. Mirosława Drozdka na krótką modlitwę.

 

30 maja 2013

Uroczystość Bożego Ciała

30 maja 2013 r. w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Sanktuarium na Krzeptówkach po Mszy Świętej o godz. 10.00 odbyła się procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy. Na zakończenie procesji, po uroczystym błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem, kapłani rozdali wiernym chleb - po jednym bochenku dla każdej rodziny.

Mszy św. Przewodniczył ks. Proboszcz Marian Mucha SAC a kazanie wygłosił ks. Wojciech Jurkowski SAC.

 

 

 

 

 

2 czerwca 2013

Pielgrzymka strażaków i motocyklistów

2 czerwca z Sanktuarium na Krzeptówkach wyruszyła 9. Pielgrzymka Strażacka oraz 3. Pielgrzymka Motocyklowa Drogą Papieską do Ludźmierza.

Pielgrzymka rozpoczęła się o godz. 10:00 przy Papieskim Ołtarzu spod Wielkiej Krokwi, przy którym w 1997 r. bł. Jan Paweł II odprawił Mszę św. dla mieszkańców Podhala. ks. kustosz Marian Mucha SAC, powiatowy kapelan strażacki, przywitał przybyłych gości, szczególnie władze strażackie i samorządowe oraz podziękował strażakom za ich ofiarną służbę ludziom i Ojczyźnie. Po krótkiej modlitwie kolumna motocyklistów i wozów strażackich ruszyła Drogą Papieską do Sanktuarium w Ludźmierzu.

 

 

19 czerwca 2013

Msza św. PALOTYŃSKICH  NEOPREZBITERÓW

W Roku Wiary– 11 maja 2013 roku – ośmiu pallotyńskich diakonów, otrzymało święcenia  w stopniu prezbiteratu.

Dnia 19 czerwca o godz. 19.00 w Sanktuarium na Krzeptówkach miała miejsce uroczysta Msza św., którą sprawowali PALOTYŃSCY NEOBREZBITERZY.

 

16 czerwca
Niedziela fatimska

16 czerwca 2013 r. gościliśmy w Sanktuarium na Krzeptówkach  Rektora Sanktuarium w Fatimie - Ks. Carlosa Cabecinhasa.

Ks. Rektor z Fatimy przybył do Zakopanego na czerwcowe uroczystości fatimskie w Sanktuarium na Krzeptówkach wraz ks. Luciano Cristino - Dyrektorem Wydziału Studiów i Rozpowszechniania Orędzia Fatimskiego.

Ks. Carlos Cabecinhas wziął udział w procesji różańcowej w Parku Fatimskim, a następnie przewodniczył uroczystej Mszy św. o godz. 11.00 i wygłosił okolicznościową homilię.

 

28 czerwca 2013

Skwer ks. Mirosława Drozdka

Radni Miasta Zakopane w dn. 28 czerwca 2013 r. przez aklamację podjęli decyzję, iż skwer przy ul. Kościeliskiej (obok Krupówek i przejścia podziemnego na Gubaówkę) będzie nosić imię ks. Mirosława Drozdka SAC (zm. 25 maja 2007 r.), budowniczego i pierwszego kustosza Sanktuarium M. B. Fatimskiej na Krzeptówkach.

Inicjatorem uchwały był przewodniczący Rady Miasta Jerzy Zacharko.

 

1- 7 lipiec 2013

100 -  lecie Harcerstwa w Zakopanem

Zlot ZHP w Zakopanem: Uroczystości na Placu Niepodległości.

Ponad tysiąc harcerzy z Polski, Słowacji, Węgier i Litwy zjechało do Zakopanego na obchody stulecia swego ruchu. Uroczystym apelem na Placu Niepodległości rozpoczął się jubileuszowy zlot. Wraz z władzami miasta, przedstawicielami lokalnych samorządów, parlamentarzystów harcerze wzięli udział w ceremonii odsłonięcia Pomnika Grunwaldzkiego. Hufiec Podhalański ZHP otrzymał nowy sztandar i imię Kurierów Tatrzańskich.

7 lipca w Sanktuarium na Krzeptówkach  o godz. 9.00 miała miejsce uroczysta Msza św.  w ramach zlotu na 100 – lecie  Harcerstwa w Zakopanem.

Dzień 2 lipca był  poświęcony Kurierom Tatrzańskim. Mszy św. przewodniczył ks. Wojciech Jurkowski SAC.

 

13 lipca - sobota - CZUWANIE FATIMSKIE
- Godz. 15.00 - nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia i adoracja Najświętszego Sakramentu
- Godz. 18.30 - pokutny Różaniec Fatimski i Msza św. .
- Godz. 2100 - Apel Maryjny
W tym dniu opady deszczu nie pozwoliły na procesję do parku fatimskiego.

 

14 lipca 2013

NIEDZIELA FATIMSKA

14  lipca  przeżywaliśmy w Sanktuarium na Krzeptówkach Niedzielę Fatimską. O godz. 10:00 rozpoczęła się procesja różańcowa do parku fatimskiego. Następnie została odprawiona Msza św., której przewodniczył ks. dr Adrian Galbas SAC, przełożony Prowincji Zwiastowania Pańskiego Księży i Braci Pallotynów

 

13 sierpnia 2013

Czuwanie fatimskie

13 sierpnia 2013 r. w przeżywaliśmy w Sanktuarium czuwanie fatimskie. O godz. 18.30 rozpoczął się Pokutny Różaniec Fatimski, a następnie uroczysta Msza Święta. O godz. 21.00 miał miejsce Apel Jasnogórski w Sanktuarium po którym wyruszyła procesja światła do parku fatimskiego.

 

15 sierpnia 2013

Niedziela Fatimska

15 sierpnia 2013 r. obchodziliśmy Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W Sanktuarium gościł JEm Ks. Kard. Joachim Meisner, arcybiskup Kolonii. 

O godz. 10:00, przy licznym udziale wiernych naszej parafii, pielgrzymów i turystów wypoczywających na Podhalu, odbyła się procesja różańcowa do "parku fatimskiego", a następnie o godz. 11:00 ks. Kardynał odprawił Mszę św. i wygłosił homilię.

 

17 sierpnia 2013

Zakończenie Festiwalu

Muzyki Organowej i Kameralnej Zakopane 2013

 

17 sierpnia zakończył się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej Zakopane 2013.

Na zakończenie Festiwalu w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach publiczność miała okazję wysłuchać znakomity koncert. W pierwszej części na organach wystąpił Andrzej Chorosiński. W drugiej Krakowski Kwintet Dęty w składzie: Katarzyna Kurowska-Mleczko – flet, Marek Mleczko – obój, Roman Widaszek – klarnet, Paweł Solecki – fagot, Tadeusz Tomaszewski – róg. Publiczność nagrodziła muzyków owacją na stojąco. Kwintet dwukrotnie bisował. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Zakopanem jest największym festiwalem organowym w południowej Polsce. Tegoroczna edycja składała się z jedenastu koncertów. Organizatorem tego cyklicznego wydarzenia jest Biuro Promocji Zakopanego.

Koncerty prowadzili: Ewa Czamańska i Andrzej Guziak.

 

19 sierpnia 2013

Radio Maryja w Sanktuarium

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w dniu 19 sierpnia gościło Radio Maryja i TV Trwam – w ramach poniedziałkowych transmisji i spotkań Rodziny Radia Maryja.

Było to już drugie spotkanie na Krzeptówkach w 2013 roku. W maju spotkanie miało miejsce w dniu objawień Matki Bożej, czyli dnia 13; podobnie było i tym razem, spotkanie Rodziny Radia Maryja w Polskiej Fatimie na Krzeptówkach również przypadło na dzień objawień. Jak bowiem nam wiadomo, w miesiącu sierpniu Matka Boża ukazała się trójce fatimskich pastuszków 19 sierpnia. Z racji , iż przeżywamy V rok Wielkiej Nowenny Fatimskiej, który koncentruje się wokół tematu: Eucharystyczny klucz. Cud nad cudami, który zmienia wszystko, również tematyka spotkania wiązała się z tematem Eucharystii.

Spotkanie na Krzeptówkach rozpoczęło się o godz. 18.00 modlitwą Anioł Pański i powitaniem wszystkich zebranych (pod nieobecność ks. Kustosza) przez wicerektora Wspólnoty Pallotynów na Krzeptówkach – ks. Wojciecha Jurkowskiego SAC. W modlitewny klimat wszystkich uczestników wprowadził program słowno-muzyczny Matka Boża z Fatimy – Przewodnicza na drogach wiary, przygotowany przez ks. dr Michała Kiersnowskiego razem z młodzieżą z parafii na Krzeptówkach i kapelą sanktuaryjną. Bezpośrednio przez Mszą św. ks. Marcin Sawicki SAC – wikariusz parafii zapoznał wszystkich z krótką historią Sanktuarium na Krzeptówkach oraz historią figury Matki Bożej Fatimskiej, która jest sercem tego miejsca. Uroczystej Mszy św., którą koncelebrowało bardzo wielu kapłanów z różnych stron Polski, przewodniczył ks. dr hab. Czesław Parzyszek SAC, profesor UKSW, z Warszawy. Jego płomienne i wzruszające kazanie wierni nagrodzili gromkimi oklaskami.

Druga część spotkania, po modlitwie różańcowej i Apelu Maryjnym w Sanktuarium, to Rozmowy niedokończone, transmitowane już tylko na antenie Radia Maryja. Temat, jaki został podjęty, stanowił kontynuację tematyki podjętej w maju, a mianowicie Eucharystia ofiarą. W Rozmowach uczestniczyły następujące osoby: ks. dr hab. Czesław Parzyszek SAC z Warszawy, ks. dr hab. Marian Kowalczyk SAC z Ołtarzewa, ks. dr Franciszek Gomułczak SAC z Ołtarzewa, ks. dr Krzysztof Czapla SAC z Krzeptówek oraz ks. Wojciech Jurkowski SAC z Krzeptówek. Rozmowy prowadził, jak i cała transmisję O. Dariusz z Radia Maryja. Podjęcie tej problematyki, nawiązujące do V roku Wielkiej Nowenny Fatimskiej, po raz drugi w ramach Rozmów niedokończonych wynikało z pragnienia, by pogłębić znajomość treści Fatimskiego Przesłania, które ciągle zachowuje swoją aktualność.

Spotkanie Rodziny Radia Maryja na Krzeptówkach było pięknym świadectwem wiary i miłości do Boga, Maryi i Kościoła.

 

 

30 sierpnia 2013

Zakończenie MFWZG- Nabożeństwo ekumeniczne

23 - 30 sierpnia 2013 Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. 

Górale z różnych zakątków świata przybywają i przedstawiają historię swojego folkloru. 

Doroczny Festiwal Folkloru Ziem Górskich jest jednym z najistotniejszych elementów niepowtarzalnego klimatu Zakopanego i od bardzo wielu lat promuje góralską tradycję i kulturę.

Na zakończenie festiwalu w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach miało miejsce nabożeństwo ekumeniczne. Uczestnicy festiwalu z wielu krajów Europy modlili się w różnych językach o pokój na świecie. Po nabożeństwie na placu obok kościoła odbyła się prezentacja zespołów folklorystycznych

 

7 września 2013

Dzień Modlitw i Postu w intencji pokoju

7 września, w wigilię święta Narodzenia Maryi, Królowej Pokoju, odpowiadając na wezwanie Ojca Świętego Franciszka, w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach przeżywaliśmy Dzień Modlitw i Postu w intencji pokoju w Syrii, na Bliskim Wschodzie i na całym świecie.

O godz. 15:00 w Kaplicy Niepokalanego Serca Maryi rozpoczęło  się Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego oraz adoracja Najświętszego Sakramentu do godz. 18:00.

O 18:30, jak w każdą pierwszą sobotę miesiąca, pokutny różaniec fatimski, następnie 15-minutowa medytacja i Msza św. z homilią.

 

 

8 września 2013

Obchody roku sługi Bożego Kardynała Augusta Hlonda

W święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze odbyły się uroczystości z okazji 67 rocznicy Aktu Poświęcenia Narodu Polskiego Niepokalanemu Sercu Maryi przez Sługę Bożego ks. kard. Augusta Hlonda. Mszy Św. przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.
Podczas homilii ks. abp Wacław Depo podkreślał, że Akt Poświęcenia Narodu Polskiego Niepokalanemu Sercu Maryi podobnie jak Jasnogórskie Śluby Narodu oraz Akt Zawierzenia Jana Pawła II z czerwca 1979 roku, nie mogą być tylko odczytane jako zapis przeszłości. One muszą być naszym zawierzeniem, odpowiedzią każdego z nas i odpowiedzią całego narodu na miłość Boga. Muszą owocować, codziennym życiem, wiernością łasce – wbrew zagrożeniom. One muszą być wyzwaniem dla naszych sumień, poprzez modlitwę różańcową, praktykę spowiedzi i Komunii Świętej, pierwszych sobót miesiąca i odwagi oddawania siebie i rodzin Niepokalanemu Sercu Maryi w całej naszej przyszłości. W tym Niepokalanym Sercu jest cała nadzieja.
W uroczystości na szczycie Jasnej Góry uczestniczyła grupa z Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej z Zakopanego, która zaznaczyła swoją obecność nie tylko pięknym strojem, ale również śpiewem i muzyką. Nie zabrakło również figury Matki Bożej Fatimskiej, której obecność łączyła się z wygłoszoną konferencją o Pierwszych Sobotach Miesiąca przez ks. Krzysztofa Czaplą - dyrektora Sekretariatu Fatimskiego; stanowiła ona wprowadzenie do Mszy św. w czasie której miało miejsce ponowienie aktu poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi.

 

13 września 2013

Czuwanie fatimskie

13 września uroczystej Mszy św. przewodniczył Kustosz Sanktuarium ks. dr Marian Mucha SAC. Homilia skupiła się wokół czwartego przykazania Bożego: "Czcij Ojca twego i Matkę twoją, abyś długo żył na ziemi, którą Pan, Bóg twój da Tobie".

Ks. Kustosz podkreślił, że „cześć należy się rodzicom nie dlatego, że są dobrymi rodzicami, ale dlatego, że zgodzili się oni być narzędziem poprzez które Bóg spełnia Swoje pragnienia by powołać każdego z nas do istnienia. Rodzice pozwalają Bogu niejako dalej stwarzać i dlatego winniśmy oddawać im cześć”. Ponadto zauważył, że czwarte przykazanie zobowiązuje dzieci do przebaczenia rodzicom ich złych humorów, ich niecierpliwości, ich zmęczenia i tak samo zobowiązuje rodziców do przebaczenia dzieciom, że nie od razu wszystko rozumieją, że mają inne zdanie, że są niewyrozumiałe. I wreszcie to przykazanie zobowiązuje małżonków do przebaczania sobie nawzajem”. Na zakończenie zaapelował, aby modlić się o to, by być razem, modlić się wspólnie i przebaczać!

Dzień 13 września zakończył się Apelem Jasnogórskim i procesją światła do parku fatimskiego.

 

15 września 2013

Niedziela Fatimska

W niedzielę 15 września o godz. 10:00 tradycyjnie rozpoczęła się procesja z figurą Matki Bożej do parku fatimskiego. Po niej została odprawiona uroczysta Msza św., której przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. Piotr Pawlukiewicz z Warszawy.

 

13 października 2013

Niedziela Fatimska

W niedzielę 13 października przeżywaliśmy w Sanktuarium na Krzeptówkach 96. rocznicę ostatniego objawienia się Matki Bożej w Fatimie. Łączyliśmy się duchowo z Rzymem, gdzie tego dnia świętowano uroczyście Dzień Maryjny w ramach obchodów Roku Wiary.

Październikowe uroczystości fatimskie rozpoczęła procesja różańcowa do parku fatimskiego o godz. 10:00, a po procesji o godz. 11:00 została odprawiona Msza św., której przewodniczył ks. dr Zenon Hanas SAC z Warszawy, Wiceprowincjał Prowincji Chrystusa Króla Księży Pallotynów.

O godz. 15:00 w słońcu i pięknej jesiennej scenerii z Krzeptówek wyruszyła Procesja Różańcowa ulicami Zakopanego z udziałem Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza i banderii konnej w liczbie prawie 100 jeźdźców. Procesja z licznym udziałem pielgrzymów i mieszkańców Zakopanego prowadziła do kościoła Najświętszej Rodziny na Krupówkach, a następnie do kościoła św. Krzyża.

O godz. 18:30 w Sanktuarium został odprawiony pokutny różaniec.

Uroczystości zakończył Apel Jasnogórski O 21:00 i procesja światła do Parku Fatimskiego

 

22 października 2013

Wspomnienie bł. Jana Pawła II

22 października liturgiczne Wspomnienie bł. Jana Pawła II a zarazem rocznica koronacji Figury Matki Bożej Fatimskiej z Sanktuarium na pl. Św. Piotra w Rzymie w 1987 r. O godz. 18.30  dziękczynna modlitwa różańcowa, Eucharystia i wieczorny koncert ku czci bł. Jana Pawła II pt. „Non Omnis Moriar” w wykonaniu artystów krakowskich.

Program muzyczno – poetycki - „Non Omnis Moriar”

W wykonaniu: Monika Gębala – recytacja, śpiew

Radosław Sołtysz – recytacja, śpiew

Marta Sołek – wiolonczela

Marian Lewicki – skrzypce

Janusz Blecharz – fortepian, śpiew

W programie

 Teksty: Karol Wojtyła

Muzyka: Janusz Blecharz

 

1 listopada 2013

Wszystkich Świętych

W tym dniu na cmentarzach odbyły się Msze św. i procesje, podczas których kapłani
i wierni modlili się za zmarłych.

Procesja w Zakopanem o godz. 14.00

ks. Paweł Biskup SAC, ks. Michał Kiersznowski SAC, ks. Grzegorz Świecarz SAC.

Procesja w Kościelisku o godz. 14.00

ks. Mieczysław Olech SAC, ks. Mieczysław Biały SAC, ks. Andrzej Gładysz SAC.

 

11 listopada 2013

Święto Niepodległości

11 Listopada obchodzono w Zakopanem bardzo uroczyście. O godzinie 11.00 przy Kwaterze Legionowej na Cmentarzu Komunalnym Towarzystwo Miłośników Teatru Scena A2 zaprezentowało program literacki, po którym nastąpiło poświęcenie nowej tablicy z nazwiskami poległych legionistów. Dokonał tego ks. Bogusław Filipiak, który zwrócił się do zebranych z prośbą o dokonywanie uzupełnień na nowej tablicy, bo być może nie ma tam wszystkich nazwisk.

Po złożeniu kwiatów na grobach legionistów  przez delegacje samorządu lokalnego i organizacje społeczne zebrani udali się  do Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach. Kolumnę otwierał bardzo liczna banderia konna i kapela góralska.

Po  Mszy Święta w intencji Ojczyzny, pod Krzyżem -Miejscem Pamięci Narodowej -  nastąpiło  złożenie urny z ziemią z Gibraltaru w 70 rocznicę śmierci gen. Władysława Sikorskiego. Okolicznościowe przemówienie wygłosił wiceburmistrz Mariusz Koperski.

 

 

14 grudnia 2013

Światło Betlejemskie

W Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, w nocy z 14 na 15 grudnia harcerze i harcerki Związku Harcerstwa Polskiego otrzymali od słowackich skautów Betlejemskie Światło Pokoju. Tym pięknym gestem rozpoczęła się wędrówka Światła, która potrwa do 24 grudnia.

Spotkanie w Sanktuarium rozpoczęło się od koncertu grupy New Day. Delegacja słowacka na szczęście przybyła do Polski bez większych problemów, dzięki czemu o północy rozpoczęła

się Msza Święta, w której wzięło udział ponad 2 000 harcerzy

 

 

Przekazanie Światła odbyło się z iście góralskim charakterem. Delegacja Słowaków podjechała pod kościół konną bryczką, na ofiarowanie złożono regionalny chleb, a oprawę muzyczną przygotowali harcerze z Podhalańskiego Hufca ZHP.

Wyjątkowa była ceremonia rozproszenia Światła. Na słowa ks. hm. Wojciecha Jurkowskiego SAC "zuchy, harcerze, harcerze starsi, wędrownicy, instruktorzy, seniorzy, przedstawiciele Nieprzetartego Szlaku - wyjdźcie z cienia! Pokażcie dobro!" przed ołtarz podeszli reprezentanci wymienionych grup, którzy jako pierwsi otrzymali Betlejemskie  Światło Pokoju z rąk naczelniczki ZHP hm. Małgorzaty Sinicy oraz przewodniczącego ZHP hm. Dariusza Supła. Zaraz po nich władze ZHP przekazały Światło reprezentantom Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

 

 

 

24 grudnia 2014

Pasterka

Już o godz. 23.00 w Sanktuarium gromadzili się wierni,  aby przeżyć uroczystą Mszę św. o północy. Mszy świętej  przewodniczył  ks. proboszcz Marian Mucha SAC. Od wielu lat w Sanktuarium narodzenie Jezusa symbolizuje rodzina z małym dzieckiem. W tym roku była to rodzina Tomasza i Dominiki Szpunar wraz z małym Klemensem.

 

25 grudnia 2013
Halny w Zakopanem

Halny szalejący w mijającym tygodniu w Tatrach i na Skalnym Podhalu wyrządził także dotkliwe szkody w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej i w „parku fatimskim”.
Najcenniejszą wartością na terenie Sanktuarium jest Kościół Sanktuaryjny, będący wotum wdzięczności za cud darowanego życia bł. Jana Pawła II i w dowód wdzięczności przez jego Osobę konsekrowany 7.06.1997 r. Potężna wichura naruszyła/ uszkodziła konstrukcję dachu nad prezbiterium. Jak wielkie szkody wyrządziła?. Odpowiedź na to pytanie otrzymamy wówczas, gdy zdejmiemy z dachu część jego pokrycia - celem oszacowania strat a zarazem naprawy i zabezpieczenia na przyszłość.
Nadto wichura znacznie uszkodziła, bądź naruszyła w parku fatimskim przy Sanktuarium - dwie kapliczki maryjne, część dachu Ołtarza papieskiego, przy którym bł. Jan Paweł II sprawował Eucharystię pod Wielką Krokwią. Zostały zniszczone w znacznej części ogrodzenie Sanktuarium i sanktuaryjne gabloty. Na terenie parku fatimskiego wiatr „położył” 54 drzewa.
W pierwszy dzień po świętach przystąpiliśmy do usuwania drzew. Na apel o pomoc odpowiedziało wielu wiernych /67 osób/ a także turyści, którzy przyjechali do Zakopanego na świąteczny wypoczynek m.in. z Poznania. Jesteśmy głęboko wdzięczni wszystkim za okazaną pomoc. Chcemy także słowa wdzięczności wypowiedzieć wobec PSP z Panem Stanisławem Galicą - jej komendantem oraz OSP z Dzianisza Górnego. Wierzę i ufam, że uporamy się z usuwaniem szkód w możliwie krótkim czasie. Dziękuję też, za słowa nadziei i zapewnień o pamięci modlitewnej płynącej ze wszystkich stron naszej Ojczyzny. Dziękując zarazem proszę o dalsze wsparcie modlitewne

ks. Marian Mucha SAC
kustosz sanktuarium
 

29 grudnia 2013

J. Em. Ks. Kard. Stanisław Dziwisz

z wizytą na Krzeptówkach

W poniedziałek 29 grudnia 2013 r. w południe do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach przybył JEm. Ks. Kard. Stanisław Dziwisz. Po przywitaniu przez ks. Kustosza Mariana Muchę SAC Ksiądz Kardynał pomodlił się przy grobie śp. ks. Mirosława Drozdka SAC, pierwszego kustosza i budowniczego Sanktuarium. Następnie Ksiądz Kardynał przeszedł do Parku Fatimskiego, gdzie zapoznał się ze ogromem zniszczeń, jakie dokonał silny wiatr halny szalejący na Podhalu w ubiegłym tygodniu. Ks. Kustosz Marian Mucha SAC przekazał także informacje na temat uszkodzenia konstrukcji dachu nad prezbiterium kościoła.

Jesteśmy wdzięczni Pasterzowi naszej Archidiecezji za okazaną troskę i życzliwość wobec Sanktuarium.

SANKTUARIUM NA ŻYWO

Figury z Fatimy

tel. 18 20 13 979 wew. 119  (9.00-16.00)

INTENCJE MSZALNE

Porządek nabożenstw

 

MSZE ŚWIĘTE

Niedziele – godz. 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 17.00, 19.00

Dni powszednie – godz. 7.00, 19.00

Msza Święta w intencji

Ojca Świętego i Kościoła – godz. 12.00

 

NABOŻEŃSTWA – CODZIENNIE

Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego

– godz. 15.00

Różaniec – godz. 18.30

Apel Maryjny – godz. 21.00

 

FATIMSKIE UROCZYSTOŚCI

Czuwania Fatimskie – 13-ty każdego miesiąca od maja do października.

Początek – godz.18.30

Niedziele Fatimskie – pierwsza niedziela po 13-tym każdego miesiąca; od maja do

października. Początek – godz. 10.00 –

procesja różańcowa.

Pierwsze Soboty Miesiąca – przez cały rok

– od godz. 18.30

 

SAKRAMENT POKUTY

Dni powszednie – godz. 9.00 – 13.00, 15.00 – 18.00

oraz w czasie każdej Mszy św.

Niedziele i święta – w czasie każdej Mszy św.

 

ADORACJA NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU

W kaplicy Niepokalanego Serca Maryi,

w dni powszednie – godz. 15.00 – 18.00

Polecamy

 

 

 

Słowo Boże na dzisiaj

źródło: www.niedziela.pl

1% dla Sanktuarium

Program do rozliczania PIT 2013 online - e-pity 2013