• image
  • image
  • image
Previous Next

POŚWIĘCENIE KOŚCIOŁA W POLSCE

I OJCZYZNY NIEPOKALANEMU SERCU MARYI

      6 czerwca 2017 roku to dzień, który w naszej Ojczyźnie, polskim Kościele, w Zakopanem i w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach przejdzie do historii. Tego dnia w 100 rocznicę Objawień Matki Bożej Fatimskiej i 20 rocznicę dedykacji Sanktuarium przez św. Jana Pawła II dokonano PONOWIENIA AKTU POŚWIĘCENIA POLSKI NIEPOKALANEMU SERCU MARYI.

      Na zaproszenie ks. kustosza Mariana Muchy SAC do Sanktuarium przybyli Kardynałowie i Biskupi polscy wraz z Przewodniczącym Episkopatu Polski J. E. ks. abp. Stanisławem Gądeckim oraz Pan Prezydent Polski Andrzej Duda wraz z Małżonką, Pani Premier Beata Szydło jak również Ministrowie, przedstawiciele Kancelarii Prezydenta i Premiera, przedstawiciele Rządu i Samorządów Terytorialnych na czele z Burmistrzem Miasta Zakopane Panem Leszkiem Dorulą.

    Parafian oraz pielgrzymów nawiedzających Sanktuarium Pani Fatimskiej „Pod płaszczem Maryi” zgromadziły rekolekcje, które poprowadził ks. Prowincjał Adrian Galbas SAC, przypominając czym jest modlitwa, zwłaszcza uwielbienia i wstawiennicza, pokuta i zawierzenie. Rekolekcje były czasem duchowego przygotowania wiernych do ponowienia aktu poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi.

      6 czerwca od samego rana liczni pielgrzymi z najdalszych zakątków Polski zaczęli przybywać do Matki Bożej, aby uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu. Modlitewne czuwanie, które rozpoczęło się Nabożeństwem ku czci Miłosierdzia Bożego poprowadził chór i orkiestra Pallotyńskiej Diakonii Muzycznej oraz studenci muzykologii KUL pod batutą ks. Radosława Wileńskiego SAC. W tym czasie można było ponownie przenieść się oczami wiary i wyobraźni do Fatimy, miejsca objawień Matki Bożej, dzięki Siostrom ze Zgromadzenia Uczennic Krzyża i Szymonowi Zielińskiemu, którzy przypomnieli wiernym jak wyglądały „Spotkania z Matką Bożą 100 lat temu”. Odpowiadając na prośbę Matki Bożej, wszystko było przeplecione modlitwą różańcową, którą prowadziły góralskie dzieci i młodzież wraz z ks. Grzegorzem Suchodolskim SAC. Chór i orkiestra nieustannie wzywała wstawiennictwa Matki Najświętszej Niepokalanej, aby budziła ducha wiary. Cały ten czas upłynął w klimacie dziękczynienia Panu Bogu za dar Objawień Matki Bożej w 1917 r. i pielgrzymkę św. Jana Pawła II do Zakopanego, a w szczególności za pobyt w Sanktuarium na Krzeptówkach w 1997 r.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył metropolita poznański, przewodniczący KEP ks. abp Stanisław Gądecki. Homilię wygłosił Ks. bp Virgílio do Nascimento Antunes – biskup diecezji Coimbra z Portugalii, były rektor Sanktuarium w Fatimie, który zaznaczył, że „Fatima idzie pod prąd ogromnej fali sekularyzacji”. Podczas Eucharystii wypowiedziano Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce i Ojczyzny Niepokalanemu Sercu Maryi, który podpisał abp Gądecki oraz biskupi uczestniczący w Zebraniu Plenarnym KEP.

Odnowienie Aktu to jeden z najważniejszych punktów obchodów 100. rocznicy objawień fatimskich. Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi jest nawiązaniem do wydarzeń z 8 września 1946 r., kiedy to na Jasnej Górze, z udziałem ok. miliona osób, biskupi pod przewodnictwem Prymasa Polski kard. Augusta Hlonda poświęcili naszą ojczyznę Niepokalanemu Sercu Maryi. Akt ten nawiązywał do ofiarowania świata Niepokalanemu Sercu Maryi, którego dokonał Pius XII w 1942 r.

Ks. Abp Stanisław Gądecki zaznaczył, że „orędzie fatimskie jest orędziem nadziei, ponieważ mówi, że przez wiarę i modlitwę wszystko można naprawić i odwrócić. Przykładem może być ocalenie Jana Pawła II po zamachu. Na końcu czasów stoi zwycięstwo Niepokalanego Serca Maryi dlatego chrześcijanin nie może być człowiekiem pesymizmu”.

Tegoroczny Akt zostanie ponowiony w każdej diecezji, parafii i rodzinie 8 września w uroczystość Narodzenia Matki Bożej.

Wdzięczność wobec Boga i obecnym w Sanktuarium wyraził wikariusz generalny ks. Józef Lasak SAC z Rzymu.

Po liturgii Mszy św. Pan Prezydent z Małżonką oraz Pani Premier odwiedzili wspólnotę pallotyńską oraz spotkali się z góralami, którzy swoją radość wyrazili w podziękowaniach skierowanych do najwyższych władz naszej Ojczyzny. Góralska muzyka i stroje regionalne podkreśliły charakter regionu, w którym znajduje się Polska Fatima, a jest to miejsce u stóp Giewontu wybrane przez Maryję.

Całość uroczystości zwieńczył Apel Jasnogórski i koncert przy ołtarzu papieskim w parku fatimskim. Była to premiera Kantaty „TOTUS TUUS – CałyM Twój...”. Wykonawcami koncertu była czwórka znakomitych polskich solistów: Olga Szomańska, Edyta Krzemień, Michał Gasz i Janusz Kruciński. Wykonawcom towarzyszyła Orkiestra Symfoniczna Passionart i Chór Psalmodia Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, a wszystko to, pod dyrekcją Pana Jakuba Milewskiego. Narracje podczas koncertu poprowadził autor libretta – Jerzy Binkowski. Na scenie wystąpiło około 80 artystów.

Niepokalane Serce Maryi, módl się za nami.

ks. Grzegorz Suchodolski SAC

SANKTUARIUM NA ŻYWO

Figury z Fatimy

tel. 18 20 13 979 wew. 119  (9.00-16.00)

INTENCJE MSZALNE

Porządek nabożenstw

 

MSZE ŚWIĘTE

Niedziele – godz. 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 17.00, 19.00

Dni powszednie – godz. 7.00, 19.00

Msza Święta w intencji

Ojca Świętego i Kościoła – godz. 12.00

 

NABOŻEŃSTWA – CODZIENNIE

Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego

– godz. 15.00

Różaniec – godz. 18.30

Apel Maryjny – godz. 21.00

 

FATIMSKIE UROCZYSTOŚCI

Czuwania Fatimskie – 13-ty każdego miesiąca od maja do października.

Początek – godz.18.30

Niedziele Fatimskie – pierwsza niedziela po 13-tym każdego miesiąca; od maja do

października. Początek – godz. 10.00 –

procesja różańcowa.

Pierwsze Soboty Miesiąca – przez cały rok

– od godz. 18.30

 

SAKRAMENT POKUTY

Dni powszednie – godz. 9.00 – 13.00, 15.00 – 18.00

oraz w czasie każdej Mszy św.

Niedziele i święta – w czasie każdej Mszy św.

 

ADORACJA NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU

W kaplicy Niepokalanego Serca Maryi,

w dni powszednie – godz. 15.00 – 18.00

Polecamy

 

 

 

Słowo Boże na dzisiaj

źródło: www.niedziela.pl

1% dla Sanktuarium

Program do rozliczania PIT 2013 online - e-pity 2013