100. rocznica objawień fatimskich w Polskiej Fatimie

W roku 2017 obchodziliśmy setną rocznicę objawień fatimskich. W całym Kościele jubileusz ten wiązał się z wieloma wydarzeniami, w których nie tylko dziękowaliśmy Panu Bogu i Matce Bożej za dar objawień i ich owoce, ale także zadawaliśmy sobie pytanie, jakie miejsce objawienia fatimskie powinny odgrywać w życiu współczesnego Kościoła i poszczególnych chrześcijan.

Centralne uroczystości odbyły się w miejscu objawień, czyli w Fatimie  w dniach 12-13 maja 2017 roku. Przewodniczył im papież Franciszek, który dokonał też kanonizacji małych wizjonerów: Franciszka i Hiacynty Marto.

Również w Polsce jubileusz fatimski był obchodzony w sposób podniosły. Główne  uroczystości miały miejsce w „Polskiej Fatimie”, czyli w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem na Krzeptówkach.

6 czerwca zgromadził się tam Episkopat Polski ponawiając Akt zawierzenia Ojczyzny i Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi. Było to nawiązanie do Aktu Oddania, jakiego w 1946 roku na Jasnej Górze dokonał Episkopat Polski z inicjatywy i pod przewodnictwem Sługi Bożego kardynała Augusta Hlonda. 

We wrześniu w sanktuarium na Krzeptówkach odbył się Międzynarodowy Kongres Mariologiczno-Maryjny połączony ze spotkaniem Kustoszów Polskich Sanktuariów. Temat Kongresu brzmiał: Fatima w Bożym planie Zbawienia. Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objęła Papieska Międzynarodowa Akademia Maryjna z Watykanu oraz  Konferencja Episkopatu Polski.


Homilia z okazji 100-lecia objawień w Fatimie, Virgílio do Nascimento Antunes –  Biskup Coimbry (Portugalia), Zakopane, dn. 6 czerwca 2017 r.


Kongres Mariologiczno-Maryjny Fatima w Bożym planie Zbawienia


Akt poświęcenie Kościoła i Ojczyzny Niepokalanemu Sercu Maryi, Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, Zakopane, dn. 6 czerwca 2017 r.


Fotorelacja – 6 czerwca 2017 r.