Wizyta JP II na Krzeptówkach

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem, 7 czerwca 1997 r.

Wizyta Św. Jana Pawła II w Sanktuarium na Krzeptówkach uwieczniona na zdjęciach.

Powitanie Św. Jana Pawła II chlebem i solą przez ks. Kustosza Drozdka oraz Parafian

„Drodzy Bracia i Siostry! Wasze sanktuarium na Krzeptówkach jest mi w najszczególniejszy sposób bliskie i drogie. Czcicie w nim figurę Matki Boskiej Fatimskiej.”

(Św. Jan Paweł II, Zakopane, 7.06.1997r. )Modlitwa Św. Jana Pawła II w kaplicy M. B. Fatimskiej przed Mszą św.

” Z historią tego sanktuarium łączy się także wydarzenie, które miało miejsce na placu św. Piotra 13 maja 1981r. Doznałem wówczas śmiertelnego zagrożenia życia i cierpienia, a równocześnie wielkiego miłosierdzia Bożego. Za przyczyną Matki Bożej Fatimskiej życie zostało mi na nowo darowane.”

(Św. Jan Paweł II, Zakopane, 7.06.1997r. )


Pokropienie ołtarza

„Wiem, że w tej modlitwie Kościoła na całej ziemi w intencji mojego powrotu do zdrowia i posługi Piotrowej uczestniczyło także Zakopane. Wiem, że gromadziliście się w waszych kościołach parafialnych, a także w kaplicy Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach, aby odmawiać różaniec, prosząc o zdrowie i siły dla mnie.”

(Św. Jan Paweł II, Zakopane, 7.06.1997r. )


Namaszczenie ołtarza olejem

„Wiem, ze to sanktuarium, które dziś mogę konsekrować, wznosiło wiele rąk i wiele serc zjednoczonych pracą, ofiarą i miłością do Papieża. Trudno o tym mówić bez wzruszenia…”

(Św. Jan Paweł II, Zakopane, 7.06.1997r. )


Okadzenie ołtarza

„Drodzy Bracia i Siostry! Przybyłem do was ,aby wam podziękować za waszą dobroć, pamięć i modlitwę, która trwa nadal. Zawsze mi pomagaliście. Byliście ze mną i rozumieliście moje troski. Czułem to. Było to dla mnie wielkim wsparciem.”

(Św. Jan Paweł II, Zakopane, 7.06.1997r. )


Podniesienie w czasie Mszy św.

„Na tym miejscu, razem z wami, pragnę jeszcze raz podziękować Pani Fatimskiej za dar ocalonego życia, podobnie jak to uczyniłem w Fatimie przed piętnastu laty. Totus Tuus…”

(Św. Jan Paweł II, Zakopane, 7.06.1997r. )


Dziękczynienie po Komunii św.

„Dziękuję wszystkim za tę świątynie. Zawiera ona waszą miłość do Kościoła i Papieża. Jest niejako kontynuacją mojej wdzięczności do Boga i Jego Matki. Razem z wami bardzo ciesze się tym darem.”

(Św. Jan Paweł II, Zakopane, 7.06.1997r. )


Chwila zadumy

„Dziękuję za dar modlitwy i ofiary, jeszcze raz kieruję do wszystkich serdeczną prośbę, którą wypowiedziałem w dniu inauguracji pontyfikatu: „Módlcie się za mnie. Pomóżcie mi, ażebym mógł wam służyć”. Ja także modlę się za was codziennie.”

(Św. Jan Paweł II, Zakopane, 7.06.1997r. )


Modlitwa Ojca Świetego po Mszy św.

„Piękno tych świątyń odpowiada pięknu Tatr i jest odblaskiem tego samego piękna, o którym mówią słowa Wincentego Pola wypisane na krzyżu w Dolinie Kościeliskiej: „I nic nad Boga”.”

(Św. Jan Paweł II, Zakopane, 7.06.1997r. )


Pożegnanie z góralami

Módlcie się wytrwale o łaskę nawrócenia do nich. Proście z wiarą, aby ludzie poznali i uznali” jedynego prawdziwego Boga, oraz Tego, którego On posłał, Jezusa Chrystusa” (J 17,3).


Tekst homilii wygłoszonej tego dnia oraz nagrania z wizyty Św. Jana Pawła II w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach można znaleźć tutaj.


Przebieg wizyty Jana Pawła II oraz konsekracja Sanktuarium na Krzeptówkach została uwieczniona przez kamery telewizyjne TVP S.A.

Dzięki uprzejmości Telewizji Polskiej S.A. możemy teraz udostępnić je poniżej.

Wróćmy do tego wyjątkowego dnia 7 czerwca 1997 roku.