Wizyta JP II na Krzeptówkach

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem, 7 czerwca 1997 r.

Wizyta Św. Jana Pawła II w Sanktuarium na Krzeptówkach uwieczniona na zdjęciach.

Powitanie Św. Jana Pawła II chlebem i solą przez ks. Kustosza Drozdka oraz Parafian

„Drodzy Bracia i Siostry! Wasze sanktuarium na Krzeptówkach jest mi w najszczególniejszy sposób bliskie i drogie. Czcicie w nim figurę Matki Boskiej Fatimskiej.”

(Św. Jan Paweł II, Zakopane, 7.06.1997r. )Modlitwa Św. Jana Pawła II w kaplicy M. B. Fatimskiej przed Mszą św.

” Z historią tego sanktuarium łączy się także wydarzenie, które miało miejsce na placu św. Piotra 13 maja 1981r. Doznałem wówczas śmiertelnego zagrożenia życia i cierpienia, a równocześnie wielkiego miłosierdzia Bożego. Za przyczyną Matki Bożej Fatimskiej życie zostało mi na nowo darowane.”

(Św. Jan Paweł II, Zakopane, 7.06.1997r. )


Pokropienie ołtarza

„Wiem, że w tej modlitwie Kościoła na całej ziemi w intencji mojego powrotu do zdrowia i posługi Piotrowej uczestniczyło także Zakopane. Wiem, że gromadziliście się w waszych kościołach parafialnych, a także w kaplicy Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach, aby odmawiać różaniec, prosząc o zdrowie i siły dla mnie.”

(Św. Jan Paweł II, Zakopane, 7.06.1997r. )


Namaszczenie ołtarza olejem

„Wiem, ze to sanktuarium, które dziś mogę konsekrować, wznosiło wiele rąk i wiele serc zjednoczonych pracą, ofiarą i miłością do Papieża. Trudno o tym mówić bez wzruszenia…”

(Św. Jan Paweł II, Zakopane, 7.06.1997r. )


Okadzenie ołtarza

„Drodzy Bracia i Siostry! Przybyłem do was ,aby wam podziękować za waszą dobroć, pamięć i modlitwę, która trwa nadal. Zawsze mi pomagaliście. Byliście ze mną i rozumieliście moje troski. Czułem to. Było to dla mnie wielkim wsparciem.”

(Św. Jan Paweł II, Zakopane, 7.06.1997r. )


Podniesienie w czasie Mszy św.

„Na tym miejscu, razem z wami, pragnę jeszcze raz podziękować Pani Fatimskiej za dar ocalonego życia, podobnie jak to uczyniłem w Fatimie przed piętnastu laty. Totus Tuus…”

(Św. Jan Paweł II, Zakopane, 7.06.1997r. )


Dziękczynienie po Komunii św.

„Dziękuję wszystkim za tę świątynie. Zawiera ona waszą miłość do Kościoła i Papieża. Jest niejako kontynuacją mojej wdzięczności do Boga i Jego Matki. Razem z wami bardzo ciesze się tym darem.”

(Św. Jan Paweł II, Zakopane, 7.06.1997r. )


Chwila zadumy

„Dziękuję za dar modlitwy i ofiary, jeszcze raz kieruję do wszystkich serdeczną prośbę, którą wypowiedziałem w dniu inauguracji pontyfikatu: „Módlcie się za mnie. Pomóżcie mi, ażebym mógł wam służyć”. Ja także modlę się za was codziennie.”

(Św. Jan Paweł II, Zakopane, 7.06.1997r. )


Modlitwa Ojca Świetego po Mszy św.

„Piękno tych świątyń odpowiada pięknu Tatr i jest odblaskiem tego samego piękna, o którym mówią słowa Wincentego Pola wypisane na krzyżu w Dolinie Kościeliskiej: „I nic nad Boga”.”

(Św. Jan Paweł II, Zakopane, 7.06.1997r. )


Pożegnanie z góralami

Módlcie się wytrwale o łaskę nawrócenia do nich. Proście z wiarą, aby ludzie poznali i uznali” jedynego prawdziwego Boga, oraz Tego, którego On posłał, Jezusa Chrystusa” (J 17,3).


Tekst homilii wygłoszonej tego dnia oraz nagrania z wizyty Św. Jana Pawła II w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach można znaleźć tutaj.