Jubileusz 25 lecia Konsekracji Sanktuarium Narodowego na Krzeptówkach w Zakopanem.
Do Polski dotarła tragiczna wiadomość – Papież Jan Paweł II został postrzelony, jego życiu zagraża ogromne niebezpieczeństwo. Jedyne co można zrobić w oddalonym od Rzymu Zakopanem to modlić się do Miłosiernego Boga o cud. Wieczorem górale licznie przybyli do małej kapliczki, gdzie do dziś stoi figura Pani Fatimskiej, złożyli ślubowanie przed Bogiem, jeśli Papież przeżyje wybudują Maryi wotum wdzięczności.
Po 16 latach od wydarzeń na Placu św. Piotra, Jan Paweł II wszedł do wybudowanej na Krzeptówkach świątyni by ją poświęcić, czyli konsekrować. 7 czerwca 2022 w 25 rocznicę pobytu Papieża Polaka na Podhalu i 25 rocznicę poświecenia Sanktuarium na Krzeptówkach obyły się uroczystości upamiętniające tamto wydarzenie. Zwieńczeniem ich była uroczyście sprawowana msza święta której przewodniczył abp. Tadeusz Wojda SAC Metropolita Gdański, w mszy uczestniczył ks. bp. Artur Miziński sekretarz KEP. Homilię zaś wygłosił abp. Adrian Galbas SAC- koadiutor archidiecezji katowickiej, przypominając licznie zgromadzonym wiernym, że uroczystość poświęcenia świątyni jak i jej rocznica to uroczystość spotkania. Arcybiskup nawiązał do ewangelii o Zacheuszu i do znaku świec zapalanych podczas tej uroczystości, a zwanych „zacheuszkami”. Umieszczone na ścianach świątyni mają nam przypominać to drzewo, dzięki któremu Zacheusz zobaczył Jezusa. Niech więc i ta świątyni będzie narzędziem by dzięki niej dostrzec Jezusa i usłyszeć jego słowo.
„Dla mnie – podkreślił abp Galbas- za każdym razem, gdy tutaj jestem, bardzo przejmująca jest informacja, że ta świątynia to wotum wdzięczności. To zachwycające, że górale dotrzymali wtedy słowa. Zrobili jak obiecali. Jeśli papież wróci do zdrowia po zamachu na swoje życie – postawimy świątynię. Tak powiedzieli i tak zrobili”. Wdzięczność za wizytę Jana Pawła II, za jego życie i dzieła do których inspirowała były okazją do wskazania konkretnych osób dzięki którym powstała świątynia na Krzeptówkach. Nie można bowiem mówić o tej świątyni bez wspomnienia śp. Ks. Mirosława Drozdka SAC, budowniczego i wieloletniego kustosza. Arcybiskup Galbas SAC, wyraził też wdzięczność przyjaciołom tego miejsca, ludziom związanym przez miejsce zamieszkania, a więc góralom jak i osobom, które tą świątynię wybrały na miejsce swojego spotkania z Bogiem.
Na zakończenie Eucharystii słowa dziękczynienia wypowiedział ks. Jakub Nampudakam SAC przełożony generalny Pallotynów. Składając Bogu dzięki za Sanktuarium i za pracę duszpasterską tu prowadzoną. Wspomniał o tym jak bardzo jest poruszony sytuacją na Ukrainie i pomocą, której w Polsce doświadczają najbardziej potrzebujący uchodźcy wojenni. Zaapelował w jedności z Papieżem „Nigdy więcej wojny”.
(biuro prasowe SMBF)
Tekst homilii wygłoszonej przez Abp. Adriana Galbasa
Fotorelacja z wydarzenia (Fot. Paweł Murzyn):