BYŚMY BYLI JEDNO – IPN zaprasza na koncert na Krzeptówki 22 i 23 lipca

← wróć do listy

BYŚMY BYLI JEDNO – IPN zaprasza na koncert na Krzeptówki 22 i 23 lipca

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza 22 lipca o godz. 20.00 i 23 lipca o godz. 16.00 na koncert pt. Byśmy byli jedno, który odbędzie się w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem.Wstęp wolny. 

Widowiskiem Byśmy byli jedno chcemy opowiedzieć historię Kościoła polskiego w czasach komunizmu. Narracja toczyć się będzie wokół działalności trzech czołowych postaci XX wieku – Stefana Wyszyńskiego, Karola Wojtyły oraz Franciszka Blachnickiego. Wydarzenie jest hołdem dla niezwykłych kapłanów poprzez ukazanie ścieżki ich życia wobec trudów prześladowań reżimu komunistycznego. 

Przez lata komunistyczna bezpieka próbowała ingerować w sprawy polskiego Kościoła i skłócić ludzi, którzy mieli ogromny wpływ na społeczeństwo. Na pierwszej linii frontu stali kapłani, którzy mieli największe znaczenie w kształtowaniu życia duchowego narodu.

​Prymas Wyszyński chciał stworzyć alternatywę dla socjalistycznej wspólnoty świeckiej. To on zgromadził naród na Jasnej Górze, by odnowić śluby króla Jana II Kazimierza i to on zachęcił Polaków do świętowania Milenium chrztu Polski.

​Karol Wojtyła, późniejszy Jan Paweł II, zorganizował duszpasterstwo akademickie, które stało się opozycją wobec powstających wówczas organizacji młodzieżowych popierających porządek socjalistyczny.

​Franciszek Blachnicki był twórcą ruchu Światło-Życie, a wcześniej angażował się na rzecz trzeźwości i odnowy życia.

​Śmiało można powiedzieć, że ci trzej kapłani wpłynęli na polski model religijności po II wojnie światowej. To dzięki nim tkwi w Polakach głęboko zakorzeniona myśl chrześcijańska. Wyszyński, Wojtyła, Blachnicki – kapłani odważni, bezkompromisowi w sprawach Bożych, niezłomni w walce o dobro i wolność rodaków; kapłani, którzy bezgranicznie zawierzyli swoje życie Maryi i poświęcili się budowaniu wspólnoty – byśmy byli jedno. 

Widowisko Instytutu Pamięci Narodowej – przeplecione pieśniami i muzyką specjalnie napisaną na tę okoliczność – ma skłonić do refleksji nad znaczeniem wolności, wartości duchowych i siły wspólnoty religijnej. 

Scenariusz: Leszek Zduń

Muzyka: Rafał Odrobina

Wystąpią:

Kwartet Wokalny Floridus

Solistka: Agata Klimczak-Kołakowska

Narratorzy: Magdalena Gleba, Leszek Zduń

Patroni medialni:

Polskie Radio, TVP Kraków, „Gazeta Krakowska”, „Gość Niedzielny”