Halny w Zakopanem

← wróć do listy

Halny w Zakopanem

Halny szalejący w mijającym tygodniu w Tatrach i na Skalnym Podhalu wyrządził także dotkliwe szkody w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej i w „parku fatimskim”.
Najcenniejszą wartością na terenie Sanktuarium jest Kościół Sanktuaryjny, będący wotum wdzięczności za cud darowanego życia bł. Jana Pawła II i w dowód wdzięczności przez jego Osobę konsekrowany 7.06.1997 r. Potężna wichura naruszyła/ uszkodziła konstrukcję dachu nad prezbiterium. Jak wielkie szkody wyrządziła?. Odpowiedź na to pytanie otrzymamy wówczas, gdy zdejmiemy z dachu część jego pokrycia – celem oszacowania strat a zarazem naprawy i zabezpieczenia na przyszłość.
Nadto wichura znacznie uszkodziła, bądź naruszyła w parku fatimskim przy Sanktuarium – dwie kapliczki maryjne, część dachu Ołtarza papieskiego, przy którym bł. Jan Paweł II sprawował Eucharystię pod Wielką Krokwią. Zostały zniszczone w znacznej części ogrodzenie Sanktuarium i sanktuaryjne gabloty. Na terenie parku fatimskiego wiatr „położył” 54 drzewa.
W pierwszy dzień po świętach przystąpiliśmy do usuwania drzew. Na apel o pomoc odpowiedziało wielu wiernych /67 osób/ a także turyści, którzy przyjechali do Zakopanego na świąteczny wypoczynek m.in. z Poznania. Jesteśmy głęboko wdzięczni wszystkim za okazaną pomoc. Chcemy także słowa wdzięczności wypowiedzieć wobec PSP z Panem Stanisławem Galicą – jej komendantem oraz OSP z Dzianisza Górnego. Wierzę i ufam, że uporamy się z usuwaniem szkód w możliwie krótkim czasie. Dziękuję też, za słowa nadziei i zapewnień o pamięci modlitewnej płynącej ze wszystkich stron naszej Ojczyzny. Dziękując zarazem proszę o dalsze wsparcie modlitewne

ks. Marian Mucha SAC
kustosz sanktuarium