Liturgia Męki Pańskiej

← wróć do listy

Liturgia Męki Pańskiej

Wielki Piątek – jest dniem smutku, żałoby i pokuty. To dzień męki i śmierci Chrystusa. W tym dniu przeżywaliśmy Liturgię Męki Pańskiej, której przewodniczył ks. E. Leśniak SAC z Poznania.

Homilię natomiast wygłosił do zgromadzonych ks. Rafał Nitek SAC, który na wstępie opowiedział o symbolice krzyża:

Belka pionowa mówi o tym, że Chrystusowy krzyż wkopany głęboko w ziemię i wznoszący się ku niebu, jest pomostem między tym, co ziemskie, a tym, co Boskie. Pionowa belka wbita jest w bagno zła, brudu i grzechu, by dla pogrążonego w nim człowieka stać się, drogą, po której on wzniesie się do Raju. Drogą, Prawdą i życiem jest przybity do krzyża Jezus Chrystus.

– mówił kapłan

Następnie wyjaśnił:

Belka pozioma mówi o otwartych ramionach Boga, którymi przygarnia ludzi grzesznych, zbrukanych, załamanych. Nie brzydzi się człowiekiem. Pozioma belka to ukrzyżowane ramiona Chrystusa-Arcykapłana, którymi dźwiga On ludzką godność upodloną grzechem na wyżyny Bóstwa. Mówi o miłości Chrystusa, która jednoczy ludzi także między sobą.

W niezwykle podniosłej atmosferze przy śpiewie chóru przeżywaliśmy Mękę Pańską, Adorację Krzyża a na koniec przeniesienie Pana Jezusa do grobu.

Wartę przy grobie Pana Jezusa pełnią dorośli, młodzież i dzieci z Oddziału Związku Podhalan przy Sanktuarium Narodowym Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem.

Fotorelacja Paweł Murzyn