Monstrancja Fatimska – dar Sanktuarium Narodowego na Krzeptówkach oraz Fundacji Aniołów Miłosierdzia

← wróć do listy

Monstrancja Fatimska – dar Sanktuarium Narodowego na Krzeptówkach oraz Fundacji Aniołów Miłosierdzia

Sekrety niezwykłego daru Polaków dla Matki Bożej z Fatimy

100 miejsc nawiedzenia. Ponad 100 dni i nocy czuwania. 9 miesięcy i ponad 25 000 kilometrów w drodze. I najważniejsze – ponad 150 tysięcy Polaków na modlitwie – tak w skrócie można podsumować Pielgrzymkę Pokoju i Pojednania Monstrancji w kształcie Niewiasty Eucharystii, która 24 września 2017 r. dotarła do Sanktuarium Matki Bożej w Fatimie. Jest darem przygotowanym w imieniu Narodu Polskiego przez sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach i Fundację Aniołów Miłosierdzia. Uroczystościom przekazania Monstrancji Fatimskiej przewodniczył abp Marek Jędraszewski.

Pomysł stworzenia Monstrancji Fatimskiej jako daru Narodu Polskiego poddał pallotyn – ks. Marian Mucha, kustosz Sanktuarium na zakopiańskich Krzeptówkach. Projektem i wykonaniem zajęło się renomowane polskie Studio Drapikowski. Od słowa do słowa, szybko okazało się, że kilka osób niezależnie od siebie, nosiło w sercu to samo pragnienie, by zainicjować Pielgrzymkę Pokoju, w której centrum stanęłaby Niewiasta Eucharystii. Tak też się stało. To było wszechogarniające uczucie bliskości, zatroskania, ale także powagi sytuacji. „Zanim wyruszyliśmy w drogę, zapytaliśmy Maryi gdzie chce iść. Nie przypuszczaliśmy, że będzie to aż 100 miejsc i w dodatku w tak krótkim czasie. Maryja jakby się spieszyła, przyciągana naszym cierpieniem, ale także miłością” – opowiada Grzegorz Kiciński, dyrektor Fundacji Aniołów Miłosierdzia, która wraz z Sanktuarium Matki Bożej w Zakopanem ufundowała Monstrancję.

Podlasiacy, Kaszubi, Krakowiacy, Górale, Ślązacy i Kurpie, mieszkańcy miast i wiosek Wielkopolski, Mazowsza, Warmii, Mazur i Polski centralnej. Łącznie z Fatimą – 100 miejsc nawiedzenia, w których modliło się ponad 150 tysięcy Polaków – oto szlak wędrówki Monstrancji Fatimskiej po Polsce.

– „Czuliśmy, że w obliczu pełzającej III wojny światowej, ale także w wojnie o wiarę Maryja mobilizuje swoje wojsko, idąc do ludzi wszystkich stanów, nie zważając na naszą słabą kondycję, w pierwszej kolejności biegnąc właśnie do tych bezsilnych, których kocha najbardziej” – dodaje. Kto modlił się przed Jezusem w Monstrancji Fatimskiej? Dzieci (zdrowe i chore), umierający w domu starości, mężczyźni i kobiety, rodziny wielodzietne, samotni, młodzież, niepełnosprawni, poszukujący i odnalezieni, domownicy ośrodków dla uzależnionych, świeccy i osoby konsekrowane, pielgrzymi sanktuariów i parafianie placówek rozsianych od Gdańska po Zakopane, od Sokółki aż po Legnicę. Podlasiacy, Kaszubi, Krakowiacy, Górale, Ślązacy i Kurpie, mieszkańcy miast i wiosek Wielkopolski, Mazowsza, Warmii, Mazur i Polski centralnej. Łącznie z Fatimą – 100 miejsc nawiedzenia, w których modliło się ponad 150 tysięcy Polaków – oto szlak wędrówki Monstrancji Fatimskiej po Polsce. Oto Jej dzieło. „Dlatego jadąc do Fatimy z Monstrancją Fatimską możemy powiedzieć, że w sercu Maryi zostawiamy wszystkie uśmiechy i łzy Polaków, obawy i nadzieje, zranienia i pojednania, miliony intymnych i wspólnotowych westchnień” – podkreśla przedstawiciel Fundatora.

Co przedstawia Monstrancja Fatimska?

Monstrancja Fatimska przedstawia Maryję – Niewiastę obleczoną w słońce, u której stóp znajduje się księżyc. W centrum, w sercu Niewiasty Eucharystii, znajduje się miejsce, w którym będzie umieszczany Najświętszy Sakrament. Niepokalane Serce Maryi to Dom Jezusa Chrystusa, Księcia Pokoju. Symboliczną wartość monstrancji podkreślają fragmenty 12 meteorytów, rozmieszczone w aureoli oraz fragment skały księżycowej, wtopiony pod stopami Maryi. Każdy z tych dodatkowych elementów posiada certyfikat NASA.

Niewiasta Eucharystii wg Jana Pawła II

Ojciec Święty Jan Paweł II w encyklice „Ecclesia de Eucharistia” nazywa Maryję Niewiastą Eucharystii. Wg papieża – po wypowiedzeniu FIAT do archanioła Gabriela – prosta dziewczyna z Nazaretu stała się pierwszym tabernakulum, Mieszkaniem Słowa Wcielonego. Zaraz po tym wydarzeniu Maryja idzie do Elżbiety. Tym samym staje się pierwszą monstrancją. Maryja odkrywa Jezusa i pragnie nam Go dawać. Nie zasłania Go, ale właśnie na Niego wskazuje, co w Monstrancji Fatimskiej podkreśla specjalne, wewnętrzne podświetlenie Najświętszego Sakramentu.

INTENCJA:

Oddajemy Niepokalanej brak pokoju w świecie, w Polsce, w rodzinach. Oddajemy jej nowe pokolenie (także nas), by Niepokalana wyprowadziła je z wszelkich konfliktów, zniewoleń, także niewoli wirtualnego świata, z jego iluzji. Ona jedyna z ludzi może to zrobić. My chcemy Jej po prostu towarzyszyć. Teraz już w codzienności.

WAŻNE! Fundacja Aniołów Miłosierdzia ufundowała drugą Monstrancję Fatimską. Tym razem jest to szczególny dar Polaków dla Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Niewiasta Eucharystii, jak nazywamy tę monstrancję, wyruszyła na szlak we wspomnienie św. s. Faustyny Kowalskiej (5 października 2017 r.), by wziąć udział w „Różańcu do granic” w Sanktuarium Matki Bożej Nadodrzańskiej Królowej Pokoju w Siekierkach n. Odrą. Intencją jej wędrowania jest Pokój, Pojednanie i… Wdzięczność. Pielgrzymować będzie po Polsce i świecie. Podobnie jak swój pierwowzór także Monstrancja Fatimska 2.0 zabiera w sobie 12 fragmentów meteorytu, skałę księżycową (certyfikat NASA) oraz krzyżyk z unikalnego białego bursztynu.