Światło betlejemskie

← wróć do listy

Światło betlejemskie

W Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, w nocy z 14 na 15 grudnia harcerze i harcerki Związku Harcerstwa Polskiego otrzymali od słowackich skautów Betlejemskie Światło Pokoju. Tym pięknym gestem rozpoczęła się wędrówka Światła, która potrwa do 24 grudnia.

Spotkanie w Sanktuarium rozpoczęło się od koncertu grupy New Day. Delegacja słowacka na szczęście przybyła do Polski bez większych problemów, dzięki czemu o północy rozpoczęła się Msza Święta, w której wzięło udział ponad 2 000 harcerzy

Przekazanie Światła odbyło się z iście góralskim charakterem. Delegacja Słowaków podjechała pod kościół konną bryczką, na ofiarowanie złożono regionalny chleb, a oprawę muzyczną przygotowali harcerze z Podhalańskiego Hufca ZHP.
Wyjątkowa była ceremonia rozproszenia Światła. Na słowa ks. hm. Wojciecha Jurkowskiego SAC „zuchy, harcerze, harcerze starsi, wędrownicy, instruktorzy, seniorzy, przedstawiciele Nieprzetartego Szlaku – wyjdźcie z cienia! Pokażcie dobro!” przed ołtarz podeszli reprezentanci wymienionych grup, którzy jako pierwsi otrzymali Betlejemskie  Światło Pokoju z rąk naczelniczki ZHP hm. Małgorzaty Sinicy oraz przewodniczącego ZHP hm. Dariusza Supła. Zaraz po nich władze ZHP przekazały Światło reprezentantom Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.