Życzenia wielkanocne arcybiskupa Marka Jędraszewskiego

← wróć do listy

Życzenia wielkanocne arcybiskupa Marka Jędraszewskiego

Umiłowani Archidiecezjanie!

Pierwsze słowa, jakie Zmartwychwstały Chrystus skierował do zgromadzonych w Wieczerniku Apostołów, brzmiały: „Pokój wam!”. I zaraz potem dodał: „Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam” (J 20, 19c.21b). Tym przesłaniem, aby mieć w sobie Chrystusowy pokój i równocześnie nieść go innym, żyje Kościół od prawie dwóch tysięcy lat.

Drodzy Siostry i Bracia!

Z wielką radością i dumą pragnę powiedzieć dzisiaj do Was, że w tych ostatnich tygodniach, gdy Rosja wtargnęła zbrojnie na terytorium bratniej nam Ukrainy, niosąc ze sobą pożogę wojny, bezmiar okrucieństwa i przemocy, zachowaliście się wobec naszych Sióstr i Braci, przybyłych zza wschodniej granicy, jako prawdziwi świadkowie pokoju. Ofiarowaliście im Wasze serca, okazując gościnność, również we własnych domach, nieśliście serdeczną pomoc, okazaliście ogromną szczodrobliwość podczas składek organizowanych dla nich w Środę Popielcową oraz w 1. Niedzielę Wielkiego Postu. W Archidiecezji Krakowskiej zebraliśmy wtedy ponad 5,5 mln zł, a ponadto jeszcze 1 mln zł ofiarowali nam niektórzy darczyńcy, przedsiębiorcy, firmy. Pragnę Wam wszystkim, moi Drodzy, wyrazić za to wielką wdzięczność.

Równocześnie mamy świadomość tego, że, niestety, wojna w Ukrainie ciągle jeszcze trwa, każdego dnia pociągając za sobą ofiary nie tylko wśród obrońców tego kraju, ale przede wszystkim wśród bezbronnej ludności cywilnej. Dlatego proszę Was bardzo, abyście podczas tych Świąt zwycięstwa Chrystusa nad grzechem, śmiercią i szatanem, a także w całym okresie wielkanocnym modlili się o jak najszybsze zawarcie sprawiedliwego pokoju, który stanie się również gwarancją pokoju dla Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Wraz z tą prośbą na Święta Zmartwychwstania Pańskiego kieruję do Was, moi Drodzy, życzenia wielu łask radości, pokoju i paschalnej nadziei, z serca Wam wszystkim błogosławiąc

Marek Jędraszewski

Arcybiskup Metropolita Krakowski