Obchody roku sługi Bożego Kardynała Augusta Hlonda

← wróć do listy

Obchody roku sługi Bożego Kardynała Augusta Hlonda

Obchody roku sługi Bożego Kardynała Augusta Hlonda

W święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze odbyły się uroczystości z okazji 67 rocznicy Aktu Poświęcenia Narodu Polskiego Niepokalanemu Sercu Maryi przez Sługę Bożego ks. kard. Augusta Hlonda. Mszy Św. przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.
Podczas homilii ks. abp Wacław Depo podkreślał, że Akt Poświęcenia Narodu Polskiego Niepokalanemu Sercu Maryi podobnie jak Jasnogórskie Śluby Narodu oraz Akt Zawierzenia Jana Pawła II z czerwca 1979 roku, nie mogą być tylko odczytane jako zapis przeszłości. One muszą być naszym zawierzeniem, odpowiedzią każdego z nas i odpowiedzią całego narodu na miłość Boga. Muszą owocować, codziennym życiem, wiernością łasce – wbrew zagrożeniom. One muszą być wyzwaniem dla naszych sumień, poprzez modlitwę różańcową, praktykę spowiedzi i Komunii Świętej, pierwszych sobót miesiąca i odwagi oddawania siebie i rodzin Niepokalanemu Sercu Maryi w całej naszej przyszłości. W tym Niepokalanym Sercu jest cała nadzieja.
W uroczystości na szczycie Jasnej Góry uczestniczyła grupa z Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej z Zakopanego, która zaznaczyła swoją obecność nie tylko pięknym strojem, ale również śpiewem i muzyką. Nie zabrakło również figury Matki Bożej Fatimskiej, której obecność łączyła się z wygłoszoną konferencją o Pierwszych Sobotach Miesiąca przez ks. Krzysztofa Czaplą – dyrektora Sekretariatu Fatimskiego; stanowiła ona wprowadzenie do Mszy św. w czasie której miało miejsce ponowienie aktu poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi.