Wspomnienia z konsekracji Sanktuarium

← wróć do listy

Wspomnienia z konsekracji Sanktuarium

Sanktuarium-wotum

Dokładnie 7 czerwca 1997 roku, Św. Jan Paweł II poświęcił tą świątynię. Została ona wzniesiona jako wotum wdzięczności za ocalenie życia Ojca Świętego po zamachu na Placu Świętego Piotra w Rzymie dn. 13 maja 1981 r. Wówczas Pani Fatimska w cudowny sposób zmieniła bieg śmiercionośnej kuli. Mówił o tym zdarzeniu św. Jan Paweł II na Krzeptówkach

Na tym miejscu, razem z wami, pragnę jeszcze raz podziękować Pani Fatimskiej za dar ocalonego życia, podobnie jak to uczyniłem w Fatimie przed piętnastu laty. Totus Tuus… Dziękuję wszystkim za tę świątynie. Zawiera ona waszą miłość do Kościoła i Papieża. Jest niejako kontynuacją mojej wdzięczności do Boga i Jego Matki. Razem z wami bardzo cieszę się tym darem.


Jan Paweł II, 7 czerwca 1997 r. Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, fragment homilii

Sanktuarium papieskie

Ojciec Święty wzruszył się podczas homilii mówiąc o modlitwie za życie Jego Świętobliwości oraz o trudzie, jaki podjęli wszyscy ci, którzy tworzyli to Sanktuarium:

Wiem, że w tej modlitwie Kościoła na całej ziemi w intencji mojego powrotu do zdrowia i posługi Piotrowej uczestniczyło także Zakopane. Wiem, że gromadziliście się w waszych kościołach parafialnych, a także w kaplicy Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach, aby odmawiać różaniec, prosząc o zdrowie i siły dla mnie. Wtedy też narodził się plan wybudowania na tym miejscu, u podnóża Giewontu, sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej jako votum dziękczynnego za uratowanie mojego życia. Wiem, ze to sanktuarium, które dziś mogę konsekrować, wznosiło wiele rąk i wiele serc zjednoczonych pracą, ofiarą i miłością do Papieża. Trudno o tym mówić bez wzruszenia…

Sanktuarium fatimskie

Ojciec Święty pięknie mówił również o sanktuarium oraz o wiernych, którzy się tutaj modlą:

Wasze sanktuarium od początku głosi orędzie fatimskie i nim żyje. Darzycie szczególną czcią Niepokalane Serce Maryi Panny, prowadzicie Krucjatę Różańca Rodzinnego, obejmujecie modlitwą ważne sprawy Kościoła, Papieża, świata, Ojczyzny, dusze w czyśćcu oraz ludzi, którzy odeszli od miłości Boga, zrywając z Nim przymierze zawarte na chrzcie świętym. Módlcie się wytrwale o łaskę nawrócenia dla nich. Zwracajcie się z ufnością do Maryi – Ucieczki grzeszników, aby ich broniła od zatwardziałości w grzechu i przed niewolą szatana. Proście z wiarą, aby ludzie poznali i uznali jedynego prawdziwego Boga, oraz Tego, którego On posłał, Jezusa Chrystusa (J 17,3). W tej modlitwie wyraża się wasza miłość do ludzi pragnąca największego dobra dla każdego z nich.

Jan Paweł II, 7 czerwca 1997 r. Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, fragment homilii

Więcej o historii Sanktuarium znajdziesz TUTAJ.

Cały tekst homilii wygłoszonej przez Św. Jana Pawła II znajdziesz TUTAJ.

Zdjęcia z tego wydarzenia znajdziesz TUTAJ.

Dzięki Uprzejmości Telewizji Polskiej S.A. możemy zaprosić do obejrzenia nagrania z całej wizyty Św. Jana Pawła II na Krzeptówkach.

Powróćmy na chwilę do tego wyjątkowego dnia: