Czuwanie fatimskie – 13 maja 2023

← wróć do listy

Czuwanie fatimskie – 13 maja 2023

Ks. bp Krzysztof Włodarczyk uczestniczy w czuwaniu fatimskim w 106. rocznicę objawień w Cova da Iria

W sobotę, 13 maja, przypada 106 rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie oraz 42 rocznica zamachu na życie Jana Pawła II na Placu Świętego Piotra w Rzymie. To wtedy Pani Fatimska zmieniła bieg śmiercionośnej kuli i w cudowny sposób ocaliła życie naszego Wielkiego Polaka Świętego Jana Pawła II.

Tego dnia, w kaplicy Niepokalanego Serca Maryi na Krzeptówkach, powstała idea wybudowania świątyni-wotum, jeśli Maryja uratuje życie Papieża. Górale modlili się w tej intencji u stóp figury Matki Bożej Fatimskiej przez 100 dni, aż Ojciec Święty opuścił mury Kliniki Gemelli. Górale słowa dotrzymali, a na Krzeptówkach dzisiaj stoi Sanktuarium Narodowe Matki Bożej Fatimskiej- wotum wdzięczności za uratowanie życie Jana Pawła II.

Dzisiejszym uroczystościom przewodniczył ks. bp Krzysztof Włodarczyk z Bydgoszczy. Podczas homilii mówił:

Nasz wielki Rodak, Święty Jan Paweł II,  nie ustawał w przypominaniu nam i całemu światu, że orędzie z Fatimy „zaadresowane jest szczególnie do ludzi naszego stulecia, naznaczonego wojnami, nienawiścią, deptaniem podstawowych praw człowieka, ogromnym cierpieniem ludzi i narodów, a wreszcie walką z Bogiem, posuniętą aż do negacji Jego istnienia. Orędzie fatimskie tchnie miłością Serca Matki, które jest zawsze otwarte dla dziecka, nieustannie mu towarzyszy, zawsze o nim myśli, nawet wtedy, gdy dziecko schodzi na bezdroża i staje się marnotrawnym synem”. (Homilia na Krzeptówkach, 1997).

Ksiądz Biskup nawiązał do 4 filarów duchowości maryjnej na podstawie adhortacji „Marialis Cultus” Papieża Pawła VI i pouczał:

Chciałem pokazać te filary, żebyśmy się uczepili nie tylko tego, że my oddajemy cześć Maryi, ale wiedzieli, że Ona naprawdę jest z nami, że jest po naszej stronie. Ona jest pierwszą chrześcijanką, nauczycielką, ale też Tą, która wychowuje nas w tej duchowości maryjnej. Musimy pamiętać, żeby Jej słuchać i dać posłuch, żeby zatrzymać się, by się modlić, by przez Jej wstawiennictwo, razem z Nią być apostołem, by rodzić do wiary i by rzeczywiście umieć się ofiarowywać, umieć się dzielić dobrocią serca.”

Homilia ks. bp Krzysztofa Włodarczyka z 13 maja 2023 roku

Fotorelacja z czuwania fatimskiego oraz procesji światła w Parku Fatimskim- Paweł Murzyn.