V Niedziela Wielkiego Postu – 26 marca 2023r.

← wróć do listy

V Niedziela Wielkiego Postu – 26 marca 2023r.

Ogłoszenia duszpasterskie

1.     Powoli zbliżamy się do końca Wielkiego Postu, bo już w najbliższą niedzielę  przeżywać będziemy Niedzielę Palmową – rozpoczynającą Wielki Tydzień. Poświęcenie palm będzie miało miejsce na każdej Mszy św., natomiast uroczyste na placu przy Aniele Pokoju,  połączone z procesją na Mszy św. o godz. 10.00 i 11.30. Po Mszy św. o godz. 11.30 będzie miał miejsce konkurs, organizowany przez Odział Związku Podhalan przy Sanktuarium na najładniejszą i własnoręcznie wykonaną PALMĘ.
A nadto prosimy o umiejętne czyli rozłożone w czasie korzystanie z Sakramentu Pojednania, by móc z czystym sumieniem przeżywać czas świąt Wielkanocnych.

2.     Doskonale wiemy, że w ostatnich dniach mamy do czynienia z bezprecedensowym atakiem na osobę i wizerunek Świętego Jana Pawła II. Dzieje się to w Ojczyźnie Papieża, który jak nikt inny rozsławił imię Polski na całym świecie i jest Ojcem naszej wolności. Ludzie kościoła i wszyscy mający taką świadomość protestują przeciw takowym postawom. Czy Skalne Podhale może być obojętne… Nie! To dlatego w Niedzielę Palmową a zarazem w kolejną rocznicę „odejścia do Domu Ojca” św. Jana Pawła II o godz. 15.00 tu w Sanktuarium rozpocznie się Marsz Tatrzański w obronie dobrego imienia Św. Jana Pawła II i wartości, których uczył. Marsz ulegnie rozwiązaniu w kościele św. Krzyża. Podczas Marszu przeżyjemy – trzymając w dłoniach jedynie flagi papieskie – Nabożeństwo Drogi Krzyżowej.  Ufam, że nikt z nas nie będzie obojętny wobec tego wydarzenia.

3. Z kolei w Wielką Sobotę zapraszamy dzieci do udziału w konkursie na Góralski Koszyczek, czyli na najładniejszą kosołkę. Rozstrzygnięcie konkursu o godz. 12, po poświęceniu pokarmów. Oceniane będą koszyczki dzieci ubranych po góralsku. Dla najlepszych czekają nagrody, a dla wszystkich uczestników – słodycze.

4. Tradycją naszego Sanktuarium jest warta honorowa przy Grobie Pańskim. W związku z tym zapraszamy chętnych mężczyzn i chłopców oraz kobiety i dziewczęta do uczestnictwa w tym wydarzeniu. Dlaczego w poniedziałek, 27 marca o godz. 20.00 odbędzie się spotkanie organizacyjne w salce obok kościoła.

5. W tym tygodniu przypada pierwsza sobota miesiąca. Zatem w pierwszą sobotę miesiąca o godz. 18.30 pokutny różaniec fatimski, następnie medytacja pierwszo sobotnia, Msza św. z kazaniem i Apel Maryjny. Natomiast o godz. 16.00 rozpocznie się nabożeństwo pierwszej soboty miesiąca dla Dzieci a w ramach tegoż nabożeństwa przeżyjemy nabożeństwo różańcowe, medytację pierwszo-sobotnią i Eucharystię. Wszystkich serdecznie zapraszamy.  

6.    Dziś o godz. 18.30 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym. Przypominamy również, że
w każdy piątek Wielkiego Postu nabożeństwo Drogi Krzyżowej; dla dzieci o godz. 17.00; dla dorosłych o godz. 18.30;
dla młodzieży o godz. 20.00.

7. W środę na Mszy św. o godz. 19.00 J. E. Ks. Bp Damian Muskus udzieli sakramentu bierzmowania Młodzieży naszej parafii. Wszystkich wiernych serdecznie zachęcamy do udziału w tym wydarzeniu.

8.     W tym tygodniu będą miały miejsce następujące spotkania; w poniedziałek o 14.15 spotkanie dla dzieci komunijnych, we wtorek o godz. 18.30 spowiedź dla kandydatów do bierzmowania, świadków i ich bliskich a w sobotę o 10.00 zbiórka dla ministrantów i lektorów. 

9.     Tradycją tego miejsca jest, że w okresie Wielkiego Postu składamy ofiary u Siostry Julity
– zakrystianki,  przeznaczone na Boży Grób, który w tym roku przygotujemy wg nowego projektu oraz kwiaty do Bożego Grobu. Wszystkich darczyńców ogarniamy naszą modlitwą prosząc Boga, by błogosławił i wspierał w codzienności.

10.     W pomieszczeniu z Pamiątkami i Dewocjonaliami, które znajduje się przy wejściu do parku fatimskiego, znajdują się publikacje dotyczące fatimskiego orędzia Matki Bożej, te które ukazują charyzmat tego miejsca, modlitewnik fatimski oraz „Baranki Wielkanocne” rozprowadzane przez Caritas. Natomiast w naszej furcie po każdej Mszy św. można zamówić intencje; indywidualne, gregoriańskie i wieczyste.

Życzmy sobie, byśmy w codziennym życiu pamiętali, „że im ciemniejsza jest noc, tym jaśniejsze   gwiazdy, im większy ból tym bliższy Bóg” a Boże błogosławieństwo, które przyjmujemy, by nas w tym umacniało, krzepiło i dodawało sił.